מאמר

חומרים שיעזרו לכם לנהל את הכסף ואת החיים בצורה הרבה יותר טובה

ומה אם הייתה אפשרות אחרת?

דרכנו היא דרכם של רוב הישראלים: לימודים, חתונה, ילדים, משכנתא, מינוס וחובות… למדתי תואר ראשון לשפה וספרות אנגלית וצרפתית. הרצון לאתר מקצוע שיאפשר לי לטפל גם בילדי סלל את דרכי לתעודת הוראה.

ומה עם דוד, אתם שואלים? אז לאחר שחרורו מהצבא, הוא למד טכנאות שיניים במטרה להצטרף לאביו שהחזיק בזמנו מעבדת שיניים.

 

וכך, מצוידים תארים ומקצועות, יצאנו לחיים הבוגרים.

 

ומבחינתנו, מה היו החיים הבוגרים?

בעיקר, חיים של עול כלכלי, מלחמת הישרדות תמידית.

חשבנו שכך זה אמור להיות, והשלמנו עם המצב. היו לנו דפוסי חשיבה והתנהלות שהיה נדמה שלכולם יש, כי בכל מקום רק שמענו:

  • ההכנסות לא יספיקו אף פעם בגלל יוקר המחיה ובכלל, בגלל החיים…
  • תמיד נהיה במינוס, כי כולם במינוס, ואין אף פעם מספיק כסף
  • נצטרך לקחת הלוואות כדי לכסות את המינוס שילך ויתפח עם השנים – ככה זה …
  • אם יהיו לנו הוצאות מעבר להוצאות יומיות, נצטרך לחלק אותן לתשלומים חודשיים
  • לא נוכל לעולם להיות עשירים -אין אפילו טעם לחלום על זה
  • חייבים להנות היום מהחיים, כי אף אחד לא יודע מה יקרה מחר
  • אה…ומה זה ״ליהנות מהחיים?״: זה לקנות, לקנות,ושוב פעם לקנות…

בשום רגע, במשך 15 שנות הלימוד שלנו לא לימדו אותנו על התנהלות פיננסית וניהול רגשות. לא ידענו מה זה משכנתא, אבל לקחנו אחת; , לא ידענו באמת מה המשמעות של ״אשראי״ אבל נטלנו עוד ועוד הלוואות, חילקנו עוד ועוד לתשלומים; בשום רגע, לא עצרנו לשאול את עצמנו ״האם אני רוצה או אני חייב״ את הקניה הזו – לא, לא היו לנו שום הרגלי צריכה נכונים, דפוסי חשיבה כלכליים. פשוט התנהלנו כלכלית כפי שחשבנו שנכון לעשות זאת, כשאנחנו ניזונים ומתבססים על מה שאנחנו רואים ושומעים בסביבה הקרובה שלנו – המשפחה הקרובה, מעגל החברים שלנו, המדיות השונות; אפילו הבנקאי שלנו בזמן פתיחת חשבון הבנק המשותף שאל אותנו בצורה כל כך טבעית ״כמה מסגרת מינוס אתם רוצים?״, כאילו אין בכלל שאלה – מינוס חייב להיות חלק מתמונת החיים שלנו.

ולכן, זה רק היה עניין של זמן עד להתרסקות הכלכלית שלנו.

תהליך ההתרסקות היה איטי, כמעט ולא מורגש, ונמשך כ-13 שנה. בתחילת דרכנו כזוג נשוי, הכל היה בסדר. הכסף שהרווחנו הספיק לצרכים שלנו כזוג צעיר. והיה נדמה שאנחנו מתנהלים נכון. היום, אני יכולה להגיד שזה לא היה המצב: לא היינו שמים כסף בצד והיינו צוברים חובות בלי להרגיש – פה חלוקה לתשלומים, שם מינוס קטן.

האם היינו מרגישים שאנו לא מתנהלים כשורה? ממש לא!

הרי כולם היו מתנהלים וחושבים באותה צורה – המוטו היה:

״תהנה מהחיים היום, כי אתה לא יודע מה יקרה מחר; ואם אין לך מספיק כסף לשלם בחשבון הבנק, פשוט תחלק את הסכום לתשלומים״.

עם השנים, בצורה מאוד טבעית, ההוצאות התחילו לתפוח ולגדול, וגם אם המשכורות שלנו קצת גדלו, מצב חשבון הבנק לא השתפר, כי לא היה שום שינוי בצורת החשיבה והתנהלות הפיננסית שלנו – פשוט היה לנו יותר כסף לבזבז. משם, התחיל הסחרור: חיינו במינוס כרוני, לא היינו מסוגלים אפילו לשלם על קניות בסופר בתשלום אחד; כל הוצאה לא מתוכננת הייתה מפילה אותנו לקרשים; מדי כמה חודשים, היינו לוקחים הלוואה כדי לסגור את המינוס; ובעקבות אותן הלוואות, תמיד היו תקופות רגועות יותר, תקופות שבהן היינו אומרים לעצמנו:

״מעכשיו, אנחנו נהיה ילדים טובים: נרשום כל הוצאה, נקנה רק מה שאנחנו באמת חייבים, לא נחלק לתשלומים שום דבר״.

אבל היה לנו כל כך קשה ולא טבעי להתנהל כלכלית נכון, שתמיד היינו נשברים וחוזרים על אותם מצבים: חלוקה לתשלומים, הלוואות מדי כמה חודשים.

בשום רגע לא שאלנו את עצמנו: ״מה לא בסדר?״

היינו בטוחים שאנחנו ילדים טובים, ומתנהלים בדיוק כמו שצריך.

היינו בטוחים ש״אין מה לעשות עם המצב הזה, אלה החיים״. וכך המשכנו לחיות.

האם הרגשנו לחוצים נפשית? כן, בזמנים מאוד ספציפיים במהלך החודש: יום לפני שכרטיס האשראי היה אמור לרדת; יום לפני הורדת המשכנתא; כשעל צג הטלפון היה מופיע ׳מספר חסוי׳. אז היינו מרגישים לחץ נפשי מטורף; אז היינו מנסים לשנות דפוסי התנהגות, דפוסי חשיבה; אבל תמיד היינו חוזרים ל-

״נו, ככה כולם חיים…אין מה לעשות עם זה…כנראה שאנחנו לא מרוויחים מספיק…כנראה שהחיים באמת יקרים…חיים רק פעם אחת…״

בשנת 2008, הקריסה קרתה: שיחת הטלפון הקבועה מהבנק הגיעה, אבל הפעם, השיחה הייתה שונה. אני זוכרת במדויק איפה הייתי, אני זוכרת במדויק מה הרגשתי. הייתי ברכב עם הילדים, בדרכי לסופר להשלמות אחרונות לקראת הבת מצווה של אביגיל, הבת הבכורה שלנו.

״בריג'יט, אתם שוב בחריגה…״

״נו, כרגיל…״
״כן, כרגיל…״
״אז כרגיל, אנחנו ניקח שוב הלוואה כדי לכסות את החריגה….?״
״לא בריגיט, הפעם, אנחנו כבר לא יכולים…אתם צריכים להביא כסף מהבית…״

שקט. שקט נצחי. שקט מצמרר. שקט מכביד על הכתפיים.
״מה זאת אומרת ׳להכניס כסף׳?״
״אנחנו כבר לא יכולים לתת לכם הלוואה…אתם צריכים להכניס כסף״.

זהו, המשחק נגמר. מאיפה אנחנו אמורים עכשיו להביא כסף? מה אנחנו אמורים לעשות? לבקש כסף מההורים לא רלוונטי, כי הם כבר לא יוכלו לעזור. להשתדל להכניס יותר כסף דרך העבודה – אנחנו כבר עושים את זה, וזה לא עוזר.

אז מה אנחנו אמורים לעשות?

והיום אני יודעת – לאותם אתגרים תפקיד מאד חשוב: להזיז אותנו, לגרום לנו לפעול, להוציא אותנו מאזור הנוחות בו יש לכולנו נטיה להצמיח שורשים; והמטרה של בורא עולם הייתה מאד ברורה – שנהפוך להיות מי שאנחנו באמת אמורים להיות, מי שבאמת הוא התכוון שנהיה. לא ידענו זאת, לא הרגשנו זאת, אך היום אני יודעת: הלכנו לאיבוד. כבר לא היינו אדונים לחיינו, אלא כוחות אחרים השתלטו עלינו, על צורת החשיבה שלנו, על ההתנהגויות שלנו. הפכנו להיות אנשים שלא היינו אמורים להיות.

 

כדי לצאת ממעגל המינוס, כדי לקבל אלינו את השפע שבורא עולם שומר לכל אחת ואחת, עליכם לחזור לעצמכם, למי שהינכם באמת אמור להיות. ולשם כך, עליכם להפוך להיות כלי קיבול למתנה האלוהית הזו. ה״בעיטה״ הזו שקיבלנו הפכה אותנו לכלי קיבול.

 

והטלפון מהבנק באותו יום היה הנס הפרטי שלנו, השליח של בורא עולם שקרא לנו ״לזוז מאותו מקום רע בו היינו כל כך הרבה שנים״. זו הייתה נקודת המפנה שלנו. היינו חייבים לעשות שינוי. וגם אם עדיין לא ידענו זאת, הפכנו להיות כלי קיבול לרכוש אינטליגנציה פיננסית רגשית.

הטרנספורמציה לחדי קרן החלה.

עוד תוכן רלוונטי

פודקאסט

פרק 49 || למה ההמינוס וחובות טובים לנו

בואו נעבור יחד טרנספורמצית זהות כדי למשוך אלינו את השפע חומרים שיעזרו לכם לנהל את הכסף ואת החיים בצורה הרבה יותר טובה פרק 49 || למה ההמינוס וחובות טובים לנו ​ הקלטתי את הפרק הזה אחר חודש של שתיקה.  כן, חודש מאתגר עבר עלינו (אני מפרטת בפודקאסט מה קרה לנו). 

קרא עוד »
כל הקטגוריות

פודקאסט פרק 46 || כל מה שהיה פה ישתנה ממחר

בואו נעבור יחד טרנספורמצית זהות כדי למשוך אלינו את השפע חומרים שיעזרו לכם לנהל את הכסף ואת החיים בצורה הרבה יותר טובה פודקאסט פרק 46 || המסע אל מחוץ לטראומה כולנו עברנו טראומה מאד קשה ב-7/10.ואני מאמינה שעדיין לא יצאנו ממנה. לא – עדיין לא הגענו לשלב של ה״פוסט-טראומה״. וגם

קרא עוד »
בנית תקציב

?מאיזה גיל לדבר עם הילדים על כסף

בואו נדבר על כלים פיננסים וכספים חומרים שיעזרו לכם לנהל את הכסף ואת החיים בצורה הרבה יותר טובה מאיזה גיל לדבר עם הילדים על כסף? ​ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. https://youtu.be/O-YLZUQPSVQ עוד כלים ותוכן רלוונטי השלב

קרא עוד »
דילוג לתוכן